MERHABA ZİYARETÇİ HOŞ GELDİNİZ

Uganda Begisu AA Yöresel Fitre Kahve - 250 Gram

₺33,00 KDV Dahil

ÜCRETSİZ KARGO - AYNI GÜN TAZE ÖĞÜTME SEÇENEKLİ

   UGANDA BEGİSU AA

     YÖRESEL FİLTRE KAHVE    

     Çekirdek Türü  -  Arabica
       Yetiştiği Yükseklik  -  1500  -  2300
       Üretim Süreci  -  Wet Process ( Washed ) ( Yıkanmış )
       Kavurma Şekli  -  Orta ( Medium ) 
                                                                 Tadım Notları  -  Portakal, koyu kırmızı meyve, tereyağ, çikolata                                                                                                                                                   Gövde  -  Parlak, pürüzsüz, yumuşak, orta
                                                                                               Asidite  -  Orta      

Küçük ölçeklerde butik kahve üretimi yapıyoruz.
250 ve 500 gramlık paketlerde üç  katmanlı, valfli, kilitli ambalaj kullanıyoruz.
1000 gramlık paketlerde üç katmanlı, valfli ambalaj kullanıyoruz.
Kahvenizi bir gün içinde kavrulmuş çekirdek veya demleme tercihinize göre taze öğüterek hazırlıyor, gönderiyoruz.
Kahvelerinizi Mahlkönig ve Ditting Kahve Değirmenlerinde öğütüyoruz.

2014 Yılında İzmir’de kahve, bitki çayları ve içecek sektöründe geçmiş deneyim ve birikimlerimizi değerlendirmek amacıyla faaliyetimize başladık.

Türk Kahvesinin, Yöresel Dünya Kahvelerinin, Filtre Kahvelerin, Aromalı Kahvelerin Dünya’da ve Ülkemizde en çok çeşidini üreten ilk, öncü ve örnek bir Kahveci olmanın gururunu taşıyoruz.

Özenle seçtiğimiz çiğ kahve çekirdeklerini, sevgi ve ustalıkla kavuruyor, beğenilerinize sunuyoruz.

KAHVE HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

Kahvenizin varsa Sertifikalarını isteyin. (Hangi sertifika ve  sertifikalarının olduğunu, faturasını, sertifikanın hangi yıllar için verildiği gibi)

Kahvenizin hangi ülke, bölge ve yörede yetiştiği bilgisini isteyin.

Kahve sınıflarını öğrenin ve kahvenizin hangi sınıfa ait olduğu öğrenin. (Sınıfların; kahvenin boyutuna, yetiştirildiği yüksekliğe, içindeki kusurlu çekirdek sayısına, yetiştirildiği bölgenin ismine, Amerika’mı Avrupa için mi hazırlandığına,  üretim yöntemine, tadım puanına göre değiştiği gibi)

Kahvenizin hangi kavurma derecesinde kavrulduğu bilgisini isteyin. (Kavurma derecelerini ve renklerini öğrenin ve test edin)

Sert kahve; koyu kavrulmuş, üzeri yağlı, siyah kahve değildir. Kahvede sertlik; kahvenin ağızda bıraktığı his, aşırı doygunluk ve tadı ile ölçülür. Örneğin bazı ülkelerin ve yörelerin kahveleri kendinden serttir.

Robusta cinsi kahvelerin Arabica cinsi kahvelere göre kafein oranı daha yüksektir. Koyu kavrularak kahvede kafein oranı yükselmez.  

Kahve 95 ülkede yetiştirilmektedir. Kahvede tespit edilmiş 1500 ün üzerinde aroma bulunmaktadır. Her kavurma aşamasında ve profilinde tadı, kokusu, rengi ve aromaları değişmektedir. En fazla aroma orta ve ortaya yakın kavurmalarda çıkar. Tadım ( cupping ) konusunda kendinizi geliştirin. Ülkelerin, bölgelerin, yörelerin kahvelerinin karakteristik, ayırt edici, belirgin tat, koku ve aroma özellikleri vardır. İçtiğiniz kahvelerin tadım ( cupping, kısaca asidite, gövde, sertlik vb ) özelliklerini öğrenin ve ezberleyin.

Dibek kahvesi, eski, geleneksel bir öğütme yöntemidir. Kahve dibekte öğütülür. Kahve dibekte dövülür, elenir, iri taneler tekrar dibeğe eklenir, tekrar yeni tanelerle dövülür, zahmetlidir. Böyle devam eder. Günlük kapasite çok çok düşüktür, yoğun ticari satışa müsait değildir. Günümüzde içine katkı maddeleri konularak, dibekte öğütülmeden sunulan kahveler dibek kahvesi değildir.

Kahvenizin demleme yönteminize göre kalibresini tespit edin. Kahvenizin demleme yönteminize göre öğütülmesi ve tanelerin aynı kalibrede olması gerekmektedir. Her demleme yöntemine göre kahve tanesinin iriliği, kalibresi değişmektedir. Örneğin kağıt filtre veya filtre kahve olarak sunulan bir kahve, french press, V60, chemex veya moka pot demleme yöntemlerine uygun değildir.

Kabul gören kahve kavrulduktan sonra iki hafta boyunca gaz (karbondioksit, karbonmonoksit ve diğerleri) çıkışı devam ettiğidir. Bize göre gaz çıkışı kahve çeşidine ve kavurma derecesine göre altı haftaya kadar devam etmektedir.

Dünyada ve Ülkemizde sundukları kahvelerle, kullandıkları katkı maddeleri, faaliyete başladıkları yıllarla ilgi doğru bilgi verme konusunda birçok üreticinin hassas davranmaması tüketicileri yanıltmaktadır.  

 

 

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir.